یک مثقال زعفران چند گرم است؟ آموزش کامل

آنچه در این مقاله می خوانید...

منظور از واحد مثقال چیست؟انواع مثقال کدام است؟بالاخره کدام مثقال؟هر گرم چند سوت است؟هر مثقال زعفران چند گرم است؟یک مثقال زعفران چند گرم است؟هر گرم زعفران چند مثقال است؟نیم مثقال زعفران چند گرم است؟یک کیلوگرم زعفران چند مثقال است؟یک مثقال زعفران چند قاشق است؟یک گرم زعفران چند قاشق است؟
یک مثقال چند گرم است؟

در این مقاله می خواهیم به صورت کامل در مورد یک مثقال زعفران چند گرم است؟ یک کیلو زعفران چند مثقال است؟ یک مثقال چند گرم است، یک مثقال زعفران چند قاشق است، یک گرم زعفران چند قاشق است و … صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

در بازار ممکن است واحد هایی مثل گرم، مثقال، کیلو و … به گوشتان خورده باشد. هرکدام از ما روزانه به اشکال مختلف با پدیده اندازه گیری وزن به طرق مختلف سر و کار دارد، از وزن کردن خودمان گرفته تا به هنگام خرید اجناس مختلفی که بر حسب وزن‌شان به فروش می‌رسند ما در حال سنجش وزن هستیم. واحد اندازه‌گیری در کشور ما به‌طور معمول بر حسب کیلو گرم و در مواردی که مورد اندازه گیری از وزن کمتری برخوردار باشد گرم می‌باشد. اما برخی از اصناف واحد خاص و مخصوص خود را برای اندازه گیری دارند.

یک مثقال زعفران چند گرم است؟

به‌عنوان مثال برای معامله طلا و یا انواع ادویه که از وزن و یا ارزش بالایی برخوردارند از واحد معروف مثقال استفاده می‌شود. مطمئنا همه ما از اینکه مثقال یک واحد اندازه‌گیری می‌باشد،مطلع هستیم، اما آنچه همواره باعث ایجاد سؤال می‌شود این است که هر مثقال چند گرم است؟، تا به این طریق بتوانیم حس درستی از مقدار آن با توجه به شناخت کاملی که از گرم داریم کسب کنیم.

شاید خیلی از افراد با واحد مثقال آشنایی نداشته باشند و ندانند که هر مثقال چند گرم است؟ یا برعکس چند گرم زعفران یک مثقال است؟ در این مطلب از سایت زعفران اعلا شما را با انواع واحدهای اندازه گیری زعفران آشنا می‌کنیم. هر چند در گذشته از واحدهایی مانند سیر و مَن نیز استفاده می‌شد، اما امروزه مثقال پر کاربردترین واحد است که در این مقاله نیز سعی بر این است که بیشتر روی آن تمرکز کنیم.

منظور از واحد مثقال چیست؟

گرم بیشتر است یا مثقال؟ یکی از واحدهای اندازه گیری جرم است که بیشتر برای اندازه گیری اجسام گران‌قیمت استفاده می‌شود. طلا و زعفران از جمله مواردی هستند که جرم آنها توسط واحد مثقال سنجیده می‌شود و یکی از واحدهای اندازه گیری است که در کشورهای اسلامی استفاده می‌شود.

انواع مثقال کدام است؟

انواع مثقال عبارت هستند از:

واحد مثقال یکی از یکان‌های وزن است که در کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم به‌صورت تخصصی وارد بحث مثقال شویم، ما مثقال شرعی و مثقال صیرفی و مثقال معمولی داریم که از معروفترین انواع مثقال هستند.

شاید تعجب کنید که چرا در انواع مقالات سطح اینترنت از نخود برای سنجش وزن استفاده نام برده شده است. علت این هست که در زمان گذشته، نه‌تنها ترازوهای
دیجیتال وجود نداشته بلکه گاهی ترازوهای معمولی هم در دسترس نبودند. در این حالت، هر نخود برابر با 192 سوت محاسبه می‌شده.

 • مثقال شرعی: در فقه اسلامی هر مثقال شرعی برابر 3.456 گرم و معادل 18 نخود می‌شود. این نوع مثقال که معمولاً در امور دینی مثل اندازه‌گیری خمس و زکات هست، هر مثقال شرعی معادل با 72 دانه گندم هم محاسبه‌ شده است.
 • مثقال صیرفی: در مثقال صیرفی برابر 4.608 گرم و معادل 24 نخود می‌شود. مثقال صیرفی با نام مظنه هم نامیده می‌شود.
 • مثقال معمولی: در مثقال معمولی برابر 4.687 گرم است.
واحدهای اندازه‌گیریگرم
سوت0/001
مثقال صیرفی4/6083
مثقال شرعی3/456
مثقال معمولی4/6875

بالاخره کدام مثقال؟

شاید با انواع مختلف مثقالی که در بالا ذکر شد، کمی شما را سردرگم کرده باشیم که بالاخره کدام یک از این مثقال ها آن مثقال معروف مورد استفاده است، هر چند که سعی شد موارد کاربردی آشنا برای هر یک از انواع مثقال در مقابل آن ذکر شود؛ اما به طور کلی و واضح و روشن می‌شود گفت که مثقالی که از آن امروزه به طور معمول برای اندازه گیری طلا و زعفران استفاده می‌شود همان مثقال صیرفی یعنی معادل 4.608 می‌باشد.

 

شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد:

 • هر مثقال زعفران چند گرم است؟
 • یک کیلو زعفران چند مثقال است؟
 • هر یک مثقال زعفران چند گرم است؟
 • هر یک گرم زعفران چند مثقال است؟
 • هر نیم مثقال زعفران چند گرم است؟

همه این سؤالات در جدول زیر و در ادامه توضیح داده شده است.

1 یک مَن معادل سه کیلوگرم
2 یک سیر معادل 75 گرم
3 یک کیلوگرم معادل 217 مثقال
4 یک مثقال زعفران معادل 4,608 گرم
5 نیم مثقال زعفران معادل 2,31 گرم
6 هر گرم معادل 1000 سوت

هر گرم چند سوت است؟

یکی از واحدهایی که در حین خریدوفروش طلا زیاد شنیده‌اید، سوت است. سوت، کوچک‌ترین یکان اندازه‌گیری وزن طلاست و واحدی کوچک‌تر از این یکان نداریم.
برای اینکه بهتر متوجه شوید، سوت کوچکترین واحد وزن است و یکی دیگر از نام‌هایی که به‌جای واحد سوت استفاده می‌کنیم «میلی‌گرم» هست. با توجه به نام این یکان، می‌تونید حدس بزنید که هر گرم برابر با 1000 سوت یا میلی‌گرم هست و اما واحد اندازه گیری زعفران چیست

بگذارید برای شما یک مثال ساده بزنیم.

فرض کنید یک مثقال زعفران به وزن 4.608 انتخاب کرده‌اید. چیزی که از این عدد متوجه می‌شویم، این هست که وزن این مقدار، کمی کم‌تر از واحد 5 هست. اما این واحد را چطور باید از روی از صفحه ترازو خواند؟ روی صفحه ترازوی با واحد صدم معمولاً گرم و سوت در قالب یک عدد اعشاری چهاررقمی نمایش داده می‌شود.

پس وزن این مقدار، برابر هست با 4 گرم و ششصد و هشت سوت.

هر مثقال زعفران چند گرم است؟

به‌طور کلی هر یک مثقال زعفران معادل 4.608 گرم زعفران است (که تلفظ صحیح آن 4 گرم و 608 سوت است). اندازه گیری این مقدار کار آسانی نیست نیاز به ترازوی دیجیتالی با دقت صدم دارد، که دقت بالایی داشته باشد. از این رو هر یک مثقال زعفران را طبق عرف معادل 4.6 گرم در نظر می‌گیرند تا اندازه گیری ان راحت‌تر باشد.

یک مثقال زعفران چند گرم است؟

به‌طور کلی هر مثقال زعفران در اصل معادل 4.608 گرم است. تمام مطالب قسمت هر مثقال زعفران چند گرم است برای این قسمت نیز درست می‌باشد.

هر گرم زعفران چند مثقال است؟

همانطور که بیان شد، یک مثقال برابر با 4.6 گرم است. برای اینکه محاسبه کنیم هر گرم چند مثقال است دقیقاً باید هر گرم چند مثقال است را بر عکس کنیم، یعنی باید یک تقسیم ساده انجام دهیم. به عبارتی باید 1 گرم را تقسیم بر 4.6 کنید که وزن هر مثقال است. با انجام این محاسبات به عدد 0.21 خواهید رسید، یعنی هر گرم، 0.21 مثقال است.

نیم مثقال زعفران چند گرم است؟

همانطور که متوجه شدید گرم یک واحد کوچکتر از مثقال می‌باشد و هر 4.6 گرم زعفران برابر با یک مثقال است. برای اینکه بفهمیم نیم مثقال چند گرم است تنها به یک تناسب ساده نیاز داریم! با نصف کردن وزن یک مثقال، وزن نیم مثقال زعفران برابر با 2.3 گرم به دست می آید.

یک مثقال زعفران چند گرم است؟

یک کیلوگرم زعفران چند مثقال است؟

برای پاسخ به این سؤال چیزی که ابتدا باید به یادآوری آن بپردازیم این است که یک کیلوگرم معادل با 1000 گرم است. اگر به طور کلی ما هر مثقال را 4.6 گرم در نظر بگیریم با تقسیم عدد 1000 بر 4.6 هر کیلو زعفران تقریباً معادل با 217 مثقال می‌شود. حالا که بر تبدیل مثقال به گرم و کیلو گرم مسلط شدید به راحتی می‌توانید محاسبات مورد نظر خود را انجام دهید.

یک مثقال زعفران چند قاشق است؟

جواب دادن به این نوع سؤالات به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله اینکه چه قاشقی استفاده می‌کنید؟ قاشق چایخوری، غذا خوری یا حتی سوپخوری! و مهمتر از آن نوع زعفران مصرفی شما چیست؟ اگر از قاشق غذا خوری استفاده کنید، یک مثقال زعفران باید حدود 1.5 قاشق غذا خوری باشد و اگر زعفران با کیفیت باشد، این مقدار به اندازهای است که بتواند کف دست شما بپوشاند (هر چند که اندازه ی دست شما هم بی تأثیر نخواهد بود).

البته لازم به ذکر است که انواع مختلفی از زعفران در بازار موجود است که هر کدام ممکن است بر اساس قاشق مقدار متفاوتی نشان دهند. اما به طور کلی هرچه زعفران باکیفیت تر باشد مقدار خرده کمتری داشته و فضای بیشتری را اشغال میکند، یعنی ممکن است حتی حجمی بیشتر از حتی دو قاشق غذاخوری شود.

یک گرم زعفران چند قاشق است؟

در مطلب بالا متوجه شدیم که یک مثقال زعفران حدود یک و نیم قاشق غذاخوری و هر مثقال آن نیز حدود 4.6 گرم است. با در نظر گرفتن این دو عامل و یک محاسبه ی تقریبی میتوان به این نتیجه رسید که هر یک گرم زعفران خوب باید حداقل اندازه نصف قاشق غذا خوری باشد.

قیمت روز زعفران کیلویی

در این قسمت شما می‌توانید قیمت روز زعفران کیلویی مجموعه زعفران اعلا را مشاهده کنید.

نکته1: حداقل خرید زعفران نیم کیلو می‌باشد.

نکته2: سعی شده قیمت روز زعفران در بازه 2-3 روز کاری بروز شود.

نکته3: برای اطمینان بهتر است از طریق راه‌های ارتباطی زیر با مشاور ما تماس بگیرید.

نکته4: تمام قیمت‌ها به تومان می‌باشد.

نام محصولقیمت عمده کیلویی
زعفران سرگل درجه یک65000
زعفران سرگل درجه دو62000
زعفران سرگل درجه سه60000
زعفران نگین درجه یک68000
زعفران نگین درجه دو67000
زعفران نگین درجه سه65000
زعفران سوپر نگین درجه یک69000
زعفران سوپر نگین درجه دو68000
زعفران سوپر نگین درجه سه67000
زعفران پوشالی درجه یک58000
زعفران پوشالی درجه دو57000
زعفران پوشالی درجه سه56000
زعفران دخترپیچ درجه یک48000
زعفران شکسته درجه یک49000
زعفران سفیدی درجه یک7000
پرچم زرد زعفران درجه یک1200
author avatar
محمد قربانی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: خانم ابراهیمی

راه های ارتباطی:

شماره تماس: 09152612804

پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

تلگرام: saffronghorbani

ایمیل: saffronala.ir[at]gmail.com

گروه پخش عمده زعفران اعلا شما را به خرید بهترین زعفران صادراتی با برگه آزمایش دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما  از طریق واتساپ ارتباط بگیریم.

6

6 پاسخ به “یک مثقال زعفران چند گرم است؟ آموزش کامل”

 1. سلام خیلی جامع و کامل بود. تازه الان متوجه شدم هر مثقال زعفران چند گرم است.

 2. سلام. ممنون از توضیحات خوبتون. من همیشه با مفهوم مثقال محاسباتم اشتباه انجام میدادم تا اینکه مقاله شما رو خوندم. الان کامل متوجه شدم که وزن یک مثقال معادل چند گرم و چند صوت است.

 3. سلام قیمت یک مثقال زعفران چند تومان است؟ من زعفران نگین اعلا می خوام مقدار سفارش من به صورت عمده می باشد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام وقت شما بخیر. قیمت یک مثقال زعفران با توجه به نوع زعفران فرق می کند. لطفا با شما 09152612804 ارتباط بگیرید تا بهتر راهنمایی کنیم و قیمت روز براتون بفرستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *