خرید زعفران از بازار رضا مشهد

آنچه در این مقاله می خوانید...

گل زعفران چه خصوصیاتی دارد؟انواع زعفران در بازار رضا مشهدخرید زعفران از تولیدکننده در بازار رضا مشهدانواع برند زعفران در بازار ایرانراه های خرید زعفران در بازار رضاخرید زعفران عمده و خردهخرید زعفران در بازار رضا مشهدخرید زعفران اعلا از مشهدقیمت زعفران مشهد بازار رضا

خرید زعفران از بازار رضا مشهد چگونه امکان پذیر است؟ چگونه می توان از قیمت امروز زعفران در بازار رضا مشهد خبردار شد؟ اگر در شهری غیر از مشهد هستید و به دنبال قیمت امروز زعفران در بازار رضا مشهد هستید در این مقاله راهکار هایی جهت سریع تر رسیدن شما به خواسته شما آمده است.

گل زعفران چه خصوصیاتی دارد؟

زعفران یا زَرپَران (نام علمی: Crocus sativus) گیاهی است از تیرهٔ زنبقیان، سردهٔ زعفران که به عنوان ادویه در آشپزی کاربرد دارد. کلاله و خامه زرشکی رنگ گل زعفران جمع‌آوری و خشکانده می‌شود، و از آن برای چاشنی‌زنی و رنگ دهی غذاها استفاده می‌شود.

گل زعفران دارای فلاونول ها، کاروتنوئیدها، آنتوسیانین ها، ترپنوئیدها، آلکالوئیدها و ترکیبات فنلی است. در ضمن این گل دارای آنتوسیانین بوده که موجب ایجاد رنگ بنفش در آن می شود. البته با توجه به مقدار Ph، آنتوسیانین ها ممکن است آبی، بنفش یا قرمز باشد.

قیمت زعفران مشهد بازار رضا

انواع زعفران در بازار رضا مشهد

۱) زعفران نگین

زعفران نگین اول نوع از زعفران است که قصد بررسی آن را داریم. زعفران نگین تنها دارای قسمت‌های قرمز رنگ کلاله زعفران می‌باشد و هیچ نوعی زردی یا سفید در آن مشاهده نمی‌شود. البته خود زعفران نگین نیز به چند درجه کیفی تقسیم می‌شود.

هر چه کلاله و سرقلم زعفران درشت‌تر باشد و شکستگی کلاله‌ها کمتر باشد دارای ارزش بالاتری است. اگر به مقایسه خامه زعفران نگین با خامه زعفران پوشال معمولی بپردازیم خواهیم دانست که آنها از شباهت بالایی نسبت به هم برخوردار هستند ولی از جهت ضخامت، آنها متفاوت می باشند و زعفران پوشال معمولی در مقایسه با زعفران نگین ظریف‌تر می باشد. زعفران نگین از لحاظ فیزیک ظاهری بسیار حجیم بوده و از ظاهری بسیار زیبا برخوردار می باشد.

از بین زعفران های موجود، خاصیت رنگ دهی بسیار قدرتمند آن زبان زد است، بعلاوه عطر و بوی خارق العاده ای هم دارد. در کشور ایران بهترین نوع زعفران، زعفران نگین شناخته شده است که البته به آن زعفران نگینی هم می گویند.

گران قیمت‌ترین زعفرانی که در ایران وجود دارد همین زعفران نگین می‌باشد و برای صادرات زعفران هم عموما از زعفران نگین استفاده می‌کنند بعلاوه همانطور که می دانید این نوع زعفران از قدرت رنگ‌دهی بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

قیمت امروز زعفران در بازار رضا مشهد

ویژگی های زعفران نگین:

 • آخر کلاله ها به رنگ سفید نمی باشد.
 • فرخوردگی در آن وجود ندارد.
 • از رنگی زیبا و شکلی قشنگ برخوردار است.
 • سه شاخه کلاله در زعفران نگینی تماما منفصل و جدا می باشد.
 • در زعفران نگینی، تکه هایی که به هم چسبیده باشند دیده نمی شود.

 گونه های مختلفی که زعفران نگین دارد:

 ۱.  زعفران سوپر نگین

زعفران سوپر نگین یکی از بهترین و درجه‌یک ترین زعفران‌های موجود در بازار است و به نوعی شناسنامه زعفران در جهان است. این نوع از زعفران نسبت به سایر انواع زعفران دارای کیفیت و قیمت بالاتری است. این نوع زعفران از کیفیت رنگی خوبی برخوردار است و همچنین ظاهر زیبایی هم دارد لذا برای صادرات به کشور‌هایی همچون چین، هند، ژاپن و به طور کلی کشور‌های آسیایی گزینه‌ی بسیار مناسبی است.

۲.  زعفران نگین درجه دو

این نوع زعفران در میان انواع زعفران نگینی، به عنوان زعفرانی شناخته می‌شود که کیفیت آن متوسط رو به بالا است، در نتیجه این نوع از زعفران نگینی هم برای صادرات، گزینه مناسبی شناخته شده است.

۳. زعفران نگین پرسی

تفاوت زعفران نگین پرسی یا همان اتوی در نحوه خشک‌کردن آن است. اگر سر کلاله زعفران تحت فشار فیزیکی یا فشار هوا به صورت تخت یا شمشیری دربیاید زعفران نگین پرسی به دست خواهد آمد

این نوع زعفران به تازگی بسیار رایج شده و برای صادرات عمدتا از نوعی پرسی زعفران استفاده می‌شود.

۴.  زعفران شبه نگین

زعفران شبه نگین در مقایسه با دیگر اقسام زعفران نگینی کیفیت کمتری دارد ولی نکته مثبت آن در این است که از قیمت خیلی خوبی برخوردار است لذا پیشنهادی که ما برای دسته بندی داریم همین نوع زعفران است.

قیمت امروز زعفران در بازار رضا مشهد 1401

۲) زعفران سرگل

زعفران سرگل همان زعفرانی است که به طور غالب در بسته‌های یک گرمی و یک مثقالی برای مصارف روزانه تهیه می‌شود و از قسمت ابتدای کلاله و یا همان سرقلم زعفران تهیه می‌شود.

زعفران سرگل دارای قدرت رنگ‌دهی بالا و عطر و طعمی ناب است. در زعفران سرگل هیچ خبری از بخش زرد رنگی که زعفران دارد یا همان ریشه زعفران وجود ندارد و فقط بخش کلاله آن یا همان رشته بریده شده، به شکل کاملا منفصل و جدا جدا و همچنین تمیز موجود است.

همچنین این نوع زعفران در مقایسه با دیگر انواع زعفران دارای خرده و شکسته‌های بیشتری است. همچنین جالب است بدانید که عناوین دیگری هم برای این نوع زعفران وجود دارد همچون زعفران سرریشه، سرقلم و ممتاز.

زعفران سرگل چه ویژگی هایی دارد؟

 1. کلاله های آن (رشته های بریده شده آن) تماما جدای از هم می باشند.
 2. کلاله آن کاملا قرمز رنگ بوده و هیچ اثری از سفیدی در آن نیست.
 3. از رنگی زیبا و ظاهری قشنگ برخوردار است.
 4. در هم تنیده و به هم چسبیده نیست.
 5. زعفران سرگل هم از انواع متفاوتی برخوردار است ولی آنچنان مرسوم نیست.
 6. از رشته هاي کلاله ای که ضخيم است تشکیل شده است.
 7. درصد کروسين و سافرانال موجود در زعفران سرگل خیلی بالا می‌باشد.
 8. موارد استفاده زعفران سرگل شامل مصارف درمانی، خوراکی و صنعتی می‌باشد. الیته یکی از انواع اصلی صادراتی زعفران همین زعفران سرگل می‌باشد.

قیمت زعفران در بازار رضا مشهد

۳) زعفران پوشال

زعفران پوشال، زعفرانی است که دارای کلاله هایی به رنگ قرمز، همراه با مقداری خامه (مابین سه تا پنج میلیمتر) می‌باشد. تولید این نوع زعفران در ابتدای فصل برداشت می‌باشد. همچنین این گل دارای بقاء بیشتری نسبت به دیگر گل‌های زعفران است چراکه همراه با کلاله های خود مقداری از خامه را هم دارد.

در حالت طبیعی از هر ۱۰۰ کیلو گل زعفران، تقریبا یک کیلوگرم زعفران پوشال گرفته می شود. این نوع زعفران در مقایسه با زعفران دسته از قدرت رنگ دهی بالاتری برخوردار است، زیرا کلاکه آن از زعفران دسته بیشتر است.

عده ای از مردم به علت اینکه در زعفران پوشال، کلاله به خامه متصل است و احتمال تقلب در زعفران پایین می آید و روش تشخیص اصل بودن و تقلبی نبودن آن آسان تر می باشد ، این نوع زعفران را ارج می نهند و از آن استفاده می کنند.

زعفران پوشال و خصوصیات آن

 • در آخر کلاله آن سفیدی دیده می شود.
 • در هم تنیده و فرخورده است.
 • دارای تکه هایی که به یکدیگر چسبیده اند نیست.
 • دارای رشته هایی است که به شکل کلاف هستند.
 • از رنگ زیبایی برخوردار است.

قیمت زعفران در بازار رضا مشهد

 ۴) زعفران دسته یا همان دخترپیچ

در میان انواع و اقسام مختلفی که زعفران دارد، زعفران دسته یا زعفران دخترپیچ اصلی‌ترین و پایه‌ای‌ترین نوع زعفران‌ها محسوب می‌شود و شیوه تهیه آن نیز بدین نحو است که کنار هم چیده می‌شود و بعد از خشک شدن همه رشته زعفران (ترکیب خود کلاکه و خامه) آماده می شود.

عموما قسمت خامه آن مابین ۳ تا ۵ میلیمتر است و با توجه به کیفیت زعفران، قسمت کلاله آن امکان دارد از آن بلندتر و یا کوتاه‌تر باشد، البته باید توجه داشت که این خصوصیت اغلب به سلیقه کسی که زعفران را پاک می کند برمی گردد و آنها معمولا خانم هستند.

همچنین این نوع زعفران، از لحاظ قیمت نسبت به بقیه گرید های زعفران بهتر و مقرون به صرفه تر می باشد. زعفران دخترپیچ یکی از زیبا‌ترین انواع زعفران می‌باشد که خواهان بسیاری نیز در بین اقشار مختلف جامعه دارد.

خرید زعفران از تولیدکننده در بازار رضا مشهد

زعفران محصول زراعی و کشاورزی است و تولید کننده زعفران نیز طبیعتا کشاورزان هستند. ما پیش تر به تولید زعفران در ایران پرداخته ایم. به عنوان اولین حلقه از زنجیره تولید به مصرف کشاورزان قرار دارند. خرید زعفران از کشاورز برای حلقه مصرف معمولا به خاطر پیچیدگی ها امکان پذیر نیست و گاها حتی گرانتر هم تمام میشود.

چراکه حمل بار خرد از یک شهر یا روستا در خراسان جنوبی به مقصدی در شهر دیگری از ایران انجام می گیرد و می توان با هزینه های حمل چقدر ممکن است گران تمام شود. در صورتیکه اگر محموله زعفران به صورت عمده توسط تاجری در شهر دیگر انجام شود، حمل یکجای آن به کاهش قیمت تمام شده زعفران می انجامد.

یک مشکل دیگر که در خرید مستقیم از تولیدکننده زعفران وجود دارد اینست که زعفران نیازمند فراوری است. به این صورت که باید در دستگاه های مخصوص بوجاری شود و اماده عرضه به بازار گردد. کمتر کشاورزی چنین امکاناتی را دارد. از این رو خرید زعفران از کشاورزان برای مصرف کننده نهایی اگر نگوییم نشدنی است باید بگوییم بسیار سخت است.

خرید زعفران از کشاورزان را معمولا کارگاه داران انجام می دهند. آنها زعفران خشک شده را خریداری می کنند و بعد از فراوری روانه بازار مصرف عمده و جزیی می نمایند. البته اگر امروز به اگهی های سایت هایی همچون دیوار، شیپور و ایران تجارت مراجعه کنید، با اگهی های بسیاری از طرف کشاورزان روبرو می گردید اما به نظر می رسد که بیشتر این اگهی ها از طرف واسطه هاست.

قیمت زعفران در بازار رضا مشهد

انواع برند زعفران در بازار ایران

در ایران برندهای مختلفی در بازار سوپر مارکت ها فعالیت دارند. این برند ها با توجه به قیمتی که بر روی محصول می گذارند، کیفیت های متنوعی نیز ارایه می دهند. در زیر لیست تعدادی از برندهای معروف ایران را می بینید که در بسته های مختلف بسته بندی شده اند و می توان ان ها را از سوپرمارکت های انلاین و غیر انلاین زعفران خریداری نمود.

 • خرید زعفران سحرخیز
 • خرید زعفران بهرامن
 • خرید زعفران عباس زاده اصل
 • خرید زعفران گلچین
 • خرید زعفران مصطفوی
 • خرید زعفران گلستان
 • خرید زعفران اعلا

راه های خرید زعفران در بازار رضا

در بالا توضیح دادیم که خرید مستقیم زعفران از کشاورزان در حجم پایین تقریبا به صرفه نیست و تا حدودی نیز نشدنی است. اما راه های خرید زعفران در بازار رضا چگونه است. زعفران قبل از هرچیزی به دو صورت زیر به بازار عرضه می شود و استاندارد تقریبا خاصی نیز بر این بازار حاکم نمی باشد.

 1. فروش فله ای زعفران
 2. فروش زعفران بسته بندی شده

اکنون می توان به این سوال که زعفران را از کجا خریداری کنیم جواب دهیم.

خرید زعفران اصل مشهد از بهترین زعفران فروشی مشهد از مجموعه اعلا زعفران به صورت آنلاین و حضوری در بازار رضا مشهد امکان پذیر می باشد.

قیمت امروز زعفران در بازار رضا مشهد

خرید زعفران عمده و خرده

برای خرید عمده زعفران مثلا در حجم های بالای صادراتی می توانید از راه های زیر اقدام کنید:

 • خرید زعفران به صورت مستقیم و بی واسطه از کشاورزان
 • خرید زعفران عمده از تجار بیرجند و قاین
 • خرید زعفران عمده از تجار مشهد
 • خرید زعفران عمده از تجار تهران

برای خرید زعفران بسته بندی و در حجم های پایین نیز می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

 1. سوپر مارکت های زنجیره ای همچون جامبو، افق کوروش، شهروند، اتکا
 2. بقالی هایی که در هر محله وجود دارد
 3. خرید اینترنتی زعفران بسته بندی شده از فروشگاه های آنلاین مانند مجموعه زعفران اعلا

قیمت زعفران در بازار رضا مشهد

خرید زعفران در بازار رضا مشهد

خرید زعفران در بازار رضا مشهد بسیار پر استقبال است و اما بیشترین جنسی که در این بازار خرید و فروش می شود زعفران سرگل است.

در بالا نحوه تولید زعفران سرگل را شرح دادیم و همچنین توضیح داده شد زعفران سرگل نسبت به زعفران نگین خراسان جنوبی از کیفیت پایین تری برخوردار است. اما هر جنسی در بازار مشتریان خود را دارد.

درست است که زعفران سرگل نسبت به زعفران نگین کیفیت پایین تری دارد اما قیمت زعفران سرگل نیز به نسبت نرخ زعفران نگین پایین تر است. مشتریان زعفران سرگل بسیاری از کیترینگ ها، خانواده ها و قنادی ها و کارخانجاتی هستند که رویت ظاهری زعفران شاید اولویت اول آن ها نباشد و در عوض مواردی همچون قیمت زعفران برایشان مهم است.

از بازار رضا مشهد از جمله راسته های خرید و فروش زعفران است. بخش مهمی از زعفران خراسان جنوبی به این بازار ارسال می گردد. از این رو بسیاری از تجار و صادر کنندگان به این بازار مراجعه می کنند و به صورت مستقیم خرید زعفران سرگل و زعفران نگین را در بازار رضا مشهد انجام می دهند.

کاسبان و مغازه داران بازار رضا بیشتر رگ و ریشه ای در خراسان جنوبی دارند و کشاورزان زعفران به آن ها معمولا اعتماد دارند و با با گرفتن چک های چندین ماهه و یا به صورت امانی زعفران ها را برای فروش به آن ها می سپارند.

خرید زعفران اعلا از مشهد

با توجه به شرایط محیطی و پرورش زعفران که به طور خلاصه و با توجه به اهم مطالب برشمردیم، روشن است که تا چه اندازه نکات مزبور در ایجاد محصول نهایی زعفران اعلا مؤثر هستند.

زمانی که تمام نکات مؤثر مورد توجه قرار می گیرند و بعد از برداشت زعفران نیز همچنان حساسیت ها در خشک کردن و نگهداری و بسته بندی آن ادامه پیدا می کنند مشخص است که در نهایت زعفران مرغوب و مقبولی در دسترس متقاضیان قرار می گیرد.

برای خرید زعفران اعلا و مرغوب پیشنهاد می شود که به مراکز پرورش زعفران چون قائن و سرایان مراجعه شود و یا در صورت نبود امکانات و وقت کافی، سایت های اینترنتی خرید زعفران مانند مجموعه زعفران اعلا واقع در مشهد مقدس مورد نظر قرار گیرد.

قیمت زعفران خرده و عمده در بازار رضا

قیمت زعفران مشهد بازار رضا

قیمت زعفران مشهد بازار رضا نسبت به سایر نقاط به صرفه تر است چون تمامی اجناس مستقیم از کشاورزان خرید می شود.

کیفیت اعلای زعفران سرگل بر خریداران، عمده فروشان و صادر کنندگان زعفران پوشیده نیست. همین کیفیت بالا و سابقه درخشان زعفران سرگل باعث شده در خرید عمده زعفران استقبال فراوانی از زعفران سرگل صورت گیرد. در سالهای اخیر موج اقبال به زعفران سرگل در خرید و فروش کلان و برای متقاضیان خاص چشم‌انداز روشن و پر رونقی را نوید می داد.

همانطور که کارشناسان و اصحاب تجارت زعفران مطلع هستند مهمترین مولفه در بروز کیفیت بالای زعفران سرگل در شیوه خشک کردن و رطوبت زدایی زعفران تازه است.

هرکدام از انواع زعفران که در بازار عرضه می‌شوند به شیوه‌ای خاص خود خشک می‌شوند و مدت زمانی که صرف خشک کردن زعفران می شود در برآورد قیمت زعفران تاثیر غیرقابل انکاری دارد. کشاورزان دو شهر بیرجند و قاین زعفران با کیفیت های مختلف تولید می کنند. لیست قیمت زعفران سرگل و سایر انواع زعفران را در پایان مشاهده می کنید.

مدیریت زعفران اعلا ایرانی

خانم ابراهیمی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه‌های زیر کلیک کنید.

فرم مشاوره

15 thoughts on “خرید زعفران از بازار رضا مشهد

 1. محمدامین ناهیدی گفته:

  کیفیت خوبی داشت واقعا عالی بود قیمت مناسبی داشت

 2. بابک مقدم فرد گفته:

  ممنون فروشنده محترم
  بسته بندی خوب .تمیز .حجم مناسب .با کیفیت امسالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *