تولید زعفران ارگانیک اعلا برای صادرات

آنچه در این مقاله می خوانید...

رشد علم و اهمیت ارگانیک بودن یک محصولچه محصولی را ارگانیک می نامند؟منظور از ارگانیک بودن به معنی ناسالم بودن است؟تولید زعفران ارگانیک در ایرانصادرات زعفران از ایرانصادرات زعفران ارگانیکزعفران صادراتی چه مصارفی دارد؟خرید زعفران ارگانیک اعلا

در این مقاله می خواهیم در مورد تولید زعفران ارگانیک اعلا برای مقاصد صادراتی است. ما در این وب سایت در مورد انواع زعفران و گونه های آن بسیار صحبت کرده ایم.

درباره نحوه تشخیص زعفران اعلا از زعفران بی کیفیت و خصوصیات زعفران مرغوب نیز به تفصیل نوشته ایم. البته تمرکز ما بر زعفران ممتاز و اعلا بوده است.

ما در آینده به تفصیل در مورد همه گونه های زعفران خوراکی و انواع تجاری و غیر تجاری آن خواهیم نوشت. این مبحث در مورد تولید زعفران ارگانیک اعلا برای صادرات است. پر واضح است که زعفران صادراتی باید دارای خصیصه هایی باشد و مینیمم استاندارد ها را چه ازلحاظ کیفیت و چه از لحاظ بسته بندی باید برای آن رعایت شود.
در زیر به خصیصه های مهم صادراتی بودن زعفران و ارگانیک بودن آن می پردازیم.

تولید زعفران ارگانیک

رشد علم و اهمیت ارگانیک بودن یک محصول

علم و پزشکی به جامعه انسانی خدمات بی بدیلی را ارایه کرده است. چنانچه میانگین سنی زندگی انسانها تا همین یک قرن پیش متجاوز از ۳۰ سال نبود. این دانش در ههمه ابعاد زندگی و به‌خصوص سلامت چنان تاثیر گذار بود که اکنون کمتر کشوری است که امید به زندگی در آن حداقل ۷۰ سال نبوده باشد. این موضوع در سایر جنبه های علمی نیز شایان بوده است. اکنون انسان ها کمتر نگران تامین غذای خود هستند.

البته همه جنبه های خوب علم و دانش یکسری مضرات کوچک یا همان side effects نیز ممکن است با خود داشته باشد. برای مثال درست است که آفت کشها باعث سلامت مزارع و درختان میوه شده اند، محصولات پر بارتر و کم آفت تر شده اند، اما از نفوذ این مواد شیمیایی در میوه ها و سایر مواد غذایی نیز نمی توان بی تفاوت گذشت.

چه محصولی را ارگانیک می نامند؟

طبق استاندارد دپارتمان کشاورزی آمریکا (USDA) وقتی روی یک محصولی برچسب ارگانیک (Organic) می خورد آن محصول باید فاقد موارد زیر باشد:

  1. هورمون های رشد (Growth hormones)
  2. مهندسی ژنتیک (Genetic engineering)
  3. آنتی بیوتیک ها (Antibiotics)
  4. ترکیبات مصنوعی (Artificial ingredients)
  5. در معرض اشعه قرار نگرفته باشد (Irradiation)
  6. بیشتر کود ها و آفت کش ها ( Most synthetic fertilizers and pesticides)
  7. کود هایی که از لجن فاضلاب بدست می آیند (Sewer sludge fertilizer)
  8. بسیاری از افزودنی های مصنوعی (Many synthetic additives)

تولید زعفران ارگانیک نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست و زعفران را ارگانیک گویند که فاقد مواد نوشته شده در بالا باشد.

تولید زعفران ارگانیک

منظور از ارگانیک بودن به معنی ناسالم بودن است؟

ارگانیک بودن یک محصول به معنای سالم نبودن آن یا مضر بودن سایر محصولات غیر ارگانیک نیست. فقط یک مرحله بالاتر است و کسانی که دیگر بسیار به سلامت خود اهمیت می دهند به آن روی آورده اند. به همین خاطر است که در کشورهای مرفه اروپا و امریکای شمالی استفاده از محصولات ارگانیک بیشتر است. کسانی که تولید زعفران ارگانیک دارند می توانند به این کشور ها به عنوان بازار هدف بنگرند.

تولید زعفران ارگانیک در ایران

مهد تولید زعفران در خراسان جنوبی است. البته همه زعفران تولید شده در این استان در زمره تولید زعفران ارگانیک است. مانند همه محصولات باغی دیگر باید یک کشاورز عزم خود را جزم کند تا میوه ای را بدون استفاده از کود و هورمون های رشد و آفت کش ها پرورش دهد.

گاهی نیز تولید زعفران ارگانیک شجاعت می خواهد. چراکه محصولات در حالت ارگانیک معمولا آن زیبایی و جلوه میوه غیر ارگانیک را ندارند و خریداران ممکن است رغبت به خرید آن نکنند در حالیکه برای سلامتی مفید ترند. اما هستند مزارع زعفرانی که فقط تولید زعفران ارگانیک می کنند و نیاز آن عده از مشتریان داخلی و بیشتر از آن مشتریان خارجی طرفدار زعفران ارگانیک را جواب گو هستند.

تولید زعفران ارگانیک

صادرات زعفران از ایران

در قدم اول به بحث صادرات در ایران می پردازیم و در قدم بعدی به بحث صادرات زعفران. در دهه های اخیر به خاطر مشکلات سیاسی، صادرات ایران با مشکلات عمده روبرو شده است. بسیاری از تجار و صادر کنندگان ایران علاوه بر پیدا کردن مشتری خارجی باید به دنبال راه های دور زدن تحریم نیز باشند. مشکلات برگشت پول، بیمه، حمل و نقل و تحریم کشتیرانی های طرف قرار داد با ایران همواره ذهن صادر کنندگان را مشغول نموده و آنها را از کار اصلی که صادرات است، دور نگه داشته است. با همه مشکلات صادرکنندگان با همتی بی بدیل سعی در پیدا کردن مسیر و راهی نموده اند.

صادرات زعفران ارگانیک

بعد از همه بحث های صادرات و موضوع ارگانیک بودن یک کالا، اکنون نوبت به این سؤال رسید که آیا تولید زعفران ارگانیک به عنوان کالایی صادراتی موجه است یا نه؟ و به طور خاص تر آیا بازاری برای زعفران ارگانیک ایران وجود دارد؟ باید در مورد زعفران اعلا این واقعیت را بپذیریم که متأسفانه در جهان ناشناخته است. بنابراین در حال حاضر حجم زعفرانی که به کشورهایی دیگر صادر می شود محدود است. خریداران زعفران ایران، کشورهای آلمان، روسیه، ترکیه، عراق ، کانادا ، لهستان و غیره می باشند. در جای دیگر در مورد خرید زعفران صادراتی صحبت شده است.

تولید زعفران ارگانیک

زعفران صادراتی چه مصارفی دارد؟

صادرات زعفران معمولا برای تهیه فراورده های صنعتی است. بیشتر زعفران برای خواص دارویی آن مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان چاشنی غذا و شیرینی جات نیز مصرف می شود. البته زعفران مصارف دیگری نیز دارد.

همان طور که اشاره کردیم در مورد زعفران حجم مبادله نسبت به اینکه تولید انحصاری آن در اختیار ماست و رقیبی وجود ندارد، زیاد نیست و این همت و تلاش تاجران ما را می طلبد که این محصول منحصر به فرد و فراورده های آن چون کنسانتره زعفران که پایه تولید آب میوه است ، مربا، پودر زعفران و بسیاری دیگر را به دنیا بشناسانند. صادرات کنسانتره زعفران و قیمت زعفران صادراتی در مبحثی دیگر مورد توجه قرار گرفته اند.

خرید زعفران ارگانیک اعلا

چنان چه در زمینه خرید انواع زعفران ارگانیک اعلا و فراورده های آن چون خرید کنسانتره زعفران و … نیاز به مشاوره دارید با ما ارتباط بگیرید. قیمت روز زعفران را نیز از ما بخواهید.

مدیریت زعفران اعلا ایرانی

خانم ابراهیمی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه‌های زیر کلیک کنید.

فرم مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *