زعفران نگین بهتر است یا سرگل

آنچه در این مقاله می خوانید...

قیمت زعفران نگین بالاتر از زعفران سرگل استچطور می‌توانم تقلب در خرید زعفران را تشخیص دهم؟کاربرد زعفران نگین و سرگل

زعفران نگین بهتر است یا سرگل؟ شاید این سوال شما هم باشد زعفران سرگل بهتر است یا نگین با ما همراه باشید تا جواب این سوال را بیابید؛ زعفران نگین و سرگل دو نوع مختلف از زعفران هستند که در بازار عرضه می‌شوند. برخی از تفاوت زعفران نگین و سرگل عبارتند از:

زعفران نگین از روش جداسازی دستی کلاله‌های زعفران به دست می‌آید و دارای بیشترین کیفیت و قدرت رنگ است.

زعفران سرگل از روش الک کردن و پاک کردن زعفران پوشال یا دخترپیچ به دست می‌آید و دارای کیفیت و قدرت رنگ پایین‌تر از نگین است.

طول کلاله در زعفران نگین بزرگ‌تر و بلند‌تر از زعفران سرگل است.

زعفران نگین کاملا صاف و فاقد هرگونه پیچ و تاب و فرخوردگی است. اما زعفران سرگل کمی فرخوردگی دارد و ممکن است دارای شکستگی باشد.

قیمت زعفران نگین بالاتر از زعفران سرگل است

به طور کلی، زعفران نگین بهتر از زعفران سرگل است، اما همچنین بستگی به سلیقه، بودجه و منبع خرید شما دارد.

علت تفاوت قیمت زعفران سرگل و نگین در کیفیت، ظاهر و عطر این دو نوع زعفران است.

زعفران نگین دارای رشته‌های صاف، درشت، بلند و تمام قرمز است که عطر قوی‌تر و رنگ دهی بالاتری دارد. زعفران سرگل نیز تمام قرمز است اما رشته‌های آن ممکن است شکسته، خورده، ریز یا فرخورده باشند. بنابراین زعفران نگین از نظر ظاهری زیباتر و چشم‌نوازتر است و قیمت بالاتری نسبت به زعفران سرگل دارد.

زعفران نگین بهتر است یا سرگل

چطور می‌توانم تقلب در خرید زعفران را تشخیص دهم؟

تقلب در خرید زعفران ممکن است به شکل‌های مختلفی صورت بگیرد، مانند مخلوط کردن زعفران با گیاهان شبیه، رنگ کردن قسمت‌های سفید زعفران، سنگین کردن وزن زعفران با استفاده از چربی، عسل، نمک و شکر و غیره123. برای تشخیص تقلب در خرید زعفران می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

بررسی شکل ظاهری زعفران: زعفران اصل دارای شکل مشخصی است که قابل شناسایی از پرچم‌های زعفران یا قطعات کوچک گل گل‌رنگ و گل همیشه بهار است. سرشاخه‌های کلاله زعفران سه شاخه و قسمت بالای آن شیپوری بوده که هرچه پایین‌تر می‌آید باریک‌تر می‌شود.

رشته‌های زعفران نباید بسیار درخشنده، چرب، مستقیم و یا دارای رنگ‌های مختلف باشند.

انجام تست‌های ساده: می‌توانید با استفاده از آب گرم، شیر، اسید سولفوریک، بنزین، شعله گاز و یا کاغذ کاهی تست‌های ساده‌ای را برای تشخیص تقلب در خرید زعفرون انجام دهید. برای مثال:

اگر رشته‌های زعفران را در آب گرم بیندازید، زعفرون اصل رنگ قرمز مایل به نارنجی و زرد ایجاد می‌کند و رشته‌ها به همان رنگ اولیه خود باقی می‌مانند. اما زعفرون تقلبی رنگ قرمز تیره تولید می‌کند و رشته‌ها رنگ خود را از دست می‌دهند.

اگر رشته‌های زعفران را در شیر بیندازید، زعفرون اصل پس از چند دقیقه رنگ شیر را عوض می‌کند و حالت لطافت به خود می‌گیرد. اما زعفرون تقلبی فوراً رنگ شیر را عوض می‌کند و حالت جوشیدگی به خود می‌گیرد.

کاربرد زعفران نگین و سرگل

زعفران نگین و سرگل دو نوع مختلف از زعفران هستند که برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از کاربردهای آن‌ها عبارتند از:

زعفران نگین به عنوان گران‌ترین و باکیفیت‌ترین نوع زعفران شناخته می‌شود که دارای بیشترین قدرت رنگ و عطر است. این نوع زعفران بیشتر برای صادرات، مصارف خانگی و یا هدیه به میهمان‌های خاص استفاده می‌شود. زعفران نگین را می‌توان در آشپزی، دمنوش، شیرینی‌پزی، داروسازی و چای استفاده کرد.

زعفران سرگل به عنوان یک نوع باکیفیت از زعفران شناخته می‌شود که دارای قدرت رنگ و عطر پایین‌تر از نگین است. این نوع زعفران بیشتر برای مصارف روزمره، تجاری و یا صنعتی استفاده می‌شود. زعفرون سرگل را می‌توان در آشپزی، دمنوش، شیرینی‌پزی، داروسازی، رنگ‌سازی و صابون‌سازی استفاده کرد.

مدیریت زعفران اعلا ایرانی

خانم ابراهیمی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه‌های زیر کلیک کنید.

فرم مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *