زعفران ایرانی اصل

آنچه در این مقاله می خوانید...

آشنایی با زعفران اصلی ایرانیشناخت انواع زعفران ایرانی اصلانواع زعفران ایرانی اصلبهترین نوع زعفران را از کجا تهیه کنیم؟انواع زعفران نگینخصوصیات زعفران نگینزعفران نگین به چند نوع تقسیم می‌شوند؟زعفران سرگل چیست؟نام‌های دیگر زعفران سرگلدر مورد زعفران ایران بیشتر بدانیدخصوصیات زعفران سرگل:

زعفران ایرانی اصل دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟ آیا می‌دانید که در ایران زعفران سرگل، زعفران نگین دارای چندین اسم هستند و هر کدام قیمت‌های متفاوتی دارند؟ اگر قصد شناخت زعفران اصلی ایرانی را دارید این مقاله برای شما مناسب است و به تمام سوالات شما پاسخ داده ایم.

در این مقاله سعی شده شما را با انواع زعفران ایرانی اصیل آشنا کرده و در ادامه هر کدام از آن‌ها را با جزئیات بیشتر که مناسب بازار و در انتخاب سریعتر شما کمک می‌کند، ذکر شده است.

چنانچه سوالاتی در این مورد داشتید، می توانید از طریق کامنت ها آن را بپرسید تا در سریعترین زمان ممکن به پاسخ برسید.

آشنایی با زعفران اصلی ایرانی

زعفران ایرانی اصلی که به نام طلای سرخ لقب گرفته است و از چندین هزار سال تا به امروز در ایران کاربردهای متنوعی داشته است.

ایرانیان در قدیم از زعفران برای درمان بیماری‌ها، طعم دهنده غذاها، معطر کردن فضا و رنگ‌آمیزی پارچه‌ها و همچنین نوشتن استفاده می‌کردند.

بر اساس مستندات تاریخی، سومریان از زعفران در طب استفاده کرده و با آن معجون‌های شفابخش درست می‌کردند. در یک نقاشی باستانی کشف شده در شمال غرب ایران هم مشخص شده که از زعفران برای رنگ کردن نقاشی استفاده شده است.

خرید زعفران اصلی ایرانی

با وجود تمامی مستندات و شواهد در کتاب‌ها، به نظر می‌رسد که قدمت زعفران ایرانی به بیش از سه هزار سال می‌رسد.

در حال حاضر زعفران ایرانی در جهان بسیار شناخته شده است و ایران مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مرکز تولید زعفران در جهان شناخته می‌شود.

جالب است بدانید که زعفرانی که در ایران کشت می‌شود، به دلیل شرایط آب‌وهوایی ویژه‌ای که دارد بسیار متفاوت‌تر و باکیفیت‌تر از زعفران‌های کاشته شده در دیگر نقاط جهان است

.

شناخت انواع زعفران ایرانی اصل

همیشه موقع خرید زعفران فروشندگان از شما می‌پرسند که چه نوع زعفرانی می‌خواهید و شما بر اساس نیاز خود یا شنیده‌ها و تحقیق‌هایی که کردید به فروشنده اعلام می‌کنید و او بر اساس نیاز شما پاسخ می‌دهد.

ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با انواع زعفران آشنا کنیم، اگر اطلاعات چندانی در مورد آن ندارید، این مقاله می‌تواند به شما در انتخاب محصول کمک کند.

انواع زعفران ایرانی اصل

 • زعفران نگین
 • زعفران سوپر نگین
 • زعفران سرگل
 • زعفران پوشال
 • زعفران دسته یا دخترپیچ
 • ریشه زعفران

اغلب مردم اطلاعات چندانی در مورد انواع زعفران ندارند و این می‌تواند در انتخاب نوع محصول شما را با مشکل مواجه کند.

چرا مشکل؟ وقتی شما از زعفران اعلا اطلاعی نداشته باشید نمی‌توانید منظور خود را به فروشنده بگویید و وقتی زعفران به‌دست شما می‌رسد ممکن است با چیزی که شما فکر می‌کردید، فرق داشته باشد.

اگر انواع زعفران در بالا را مشاهده کرده باشید، ممکن است تعجب کنید که چرا به این شکل نوشتیم و چرا ترتیب برعکس نشد!

ما ترتیب زعفران را از گرانترین به ارزانترین نوع لیست کردیم.

البته ناگفته نماند که فروشندگان اسامی متفاوتی با لیست بالا را ممکن است به شما اعلام کنند، این به‌دلیل تنوع اسم و محصول زعفران در بازار است که نباید تعجب کنید.

زعفران به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شود. هر چه خلوص زعفران بیشتر باشد، قدرت رنگ دهی و همچنین عطر بهتری دارد. البته کیفیت زعفران به محل کشت و هم چنین نحوه خشک کردن آن هم بستگی دارد.

در حال حاضر بهترین‌ زعفران صادراتی دنیا در منطقه قائنات و همچنین تربت حیدریه کشت و برداشت می‌شود.

بهترین نوع زعفران را از کجا تهیه کنیم؟

در قسمت قبل به انواع زعفرانی که می‌توانید تهیه کنید، پرداختیم. در این قسمت بهترین نوع زعفران را معرفی می‌کنیم. زعفران نگین در ایران به‌عنوان بهترین نوع زعفران معروف است. زعفران نگین دارای انواع مختلفی می‌باشد که به شرح زیر است.

انواع زعفران نگین

 • زعفران نگین
 • زعفران شبه نگین
 • زعفران نگین سوپر
 • و…

زعفران نگین بهترین و گران‌ترین نوع زعفران است و همیشه جهت صادرات زعفران از این نوع زعفران استفاده می‌شود و دارای قدرت رنگ‌دهی بین 230 تا 250 واحد می‌باشد. در قسمت بعد به خصوصیات مهم زعفران نگین می‌پردازیم.

خرید زعفران اصلی ایرانی

خصوصیات زعفران نگین

 1. سه شاخه کلاله از هم کاملاً جدا است.
 2. انتهای کلاله‌ها سفید نیست.
 3. خوش رنگ و خوش شکل است.
 4. دارای فر خوردگی نیست.
 5. تکه‌های به هم چسبیده در آن وجود ندارد.

در بالا به نکات مهم زعفران نگین پرداختیم ولی ممکن است برای شما سؤال پیش آید که در بازار زعفران نگین با نام‌های متفاوتی می‌شناسند. در اینجا می‌خواهیم شما را با انواع زعفران نگین آشنا کنیم تا اطلاعات شما کامل شود.

زعفران نگین به چند نوع تقسیم می‌شوند؟

زعفران نگین یکی از گران قیمت‌ترین نوع زعفران است و بر اساس نحوه فرآوری زعفران و خصوصیات آن به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

زعفران نگین پرسی

این زعفران در هنگام تولید به‌وسیله دستگاه‌های مخصوص تحت فشار (پرس) قرار گرفته و رشته‌های قرمز رنگ زعفران حالت مسطح و به‌عبارت بهتر تخت شده‌ای را به خود می‌گیرند، زعفران نگین پرسی در بازار بسیار کم است و این نوع معمولاً بسته به سفارش در فصل برداشت تولید می‌شود.

زعفران نگین سوپر

این مورد یکی از معروف‌ترین نوع زعفران در بین اقلام زعفران نگین است، زعفران نگین سوپر دارای کیفیت رنگی، ظاهر خوبی است و بیشتر از آن برای صادرات به کشور‌های آسیایی مثل چین استفاده می‌شود.

زعفران نگین درجه یک

کیفیت این نوع نگین نسبت به سوپر نگین مقداری پایین‌تر است. این نوع زعفران یکی از پرمصرف‌ترین نوع زعفران در ایران برای بحث صادرات می‌باشد که معمولاً کیفیت آن از متوسط به بالا بوده و برای صادرات گزینه بسیار عالی است.

زعفران شبه نگین

این نوع نسبت به زعفران نگین درجه یک دارای قلم‌های متوسط می‌باشد که اگر بخواهیم آن را رده بندی کنیم در بین زعفران سرگل درجه یک و زعفران نگین درجه یک قرار می‌گیرد.

زعفران شبه نگین پر مصرف‌ترین نوع زعفران در بازار داخل است که کیفیت پایین‌تری نسبت به همرده‌های زعفران نگین دارد.

قیمت بسیار مناسبی آن باعث شده که بیشتر شرکت‌های داخلی و افرادی که در بحث پخش زعفران فعالیت دارند آن را به‌عنوان بهترین پیشنهاد برای بسته بندی بدانند.

در مورد زعفران‌های نگین صحبت‌های زیادی داریم که در آینده آن را در قالب مقالات متعددی منتشر می‌کنیم.

در ادامه می‌خواهیم شما را با زعفران سرگل بسته بندی شده یکی از محبوب‌ترین نوع زعفران در ایران آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

زعفران سرگل چیست؟

زعفران سرگل، در واقع همان چیزی است که در ذهن اغلب افراد از زعفران وجود دارد. وقتی شما در مورد زعفران صحبت می‌کنید، پیش فرض این نوع زعفران مد نظر همه می‌باشد. این نوع زعفران مثل نگین دارای اسامی زیادی در بازار است که می‌توان آن را علاوه بر زعفران سرگل‌سرشکسته، با عنوان‌هایی مثل سر قلم، سر ریشه و ممتاز نام برد.

اگر بخواهیم به‌صورت لیست‌وار به آن اشاره کنیم به شرح زیر است:

نام‌های دیگر زعفران سرگل

 • زعفران سرگل
 • زعفران سر قلم
 • زعفران سر ریشه
 • زعفران ممتاز

اینجا یک سؤال پیش می‌آید! و آن این است که چرا می‌گویند: زعفران ممتاز قائنات، زعفران ممتاز قائنات مشهد و …

همانطور که در بالا ذکر شد، زعفران سرگل را با اسم‌های مختلفی می‌شناسند و یکی از دلایلی که اسم منطقه در آخر زعفران به کار می‌رود، نشانه محبوبیت و شناخته بودن آن زعفران است.

معمولاً کشاورزان برای اینکه از کیفیت و اصالت زعفران خود به‌عنوان اعتبار استفاده کنند، اسم منطقه یا شهر خود را پس از زعفران می‌گویند که به‌راستی درست می‌باشد. چون خود کشاورز با دسترنج خود آن‌ها را تهیه کرده و می‌داند که اصل است.

در مورد زعفران ایران بیشتر بدانید

 • یکی از قدیمی‌ترین منطقه کشت زعفران منطقه قائنات است که همیشه بیشتر پیازهای زعفران ایران از این منطقه صادر شده است.
 • بیشترین زعفران تولیدی در ایران در شهر تربت حیدریه کشت و برداشت می‌شود.
 • زعفران تربت حیدریه به‌دلیل شناخت نیاز مشتری دارای قلم‌های درشت‌تری نسبت به سایر زعفران‌ها می‌باشد.
 • زعفران گناباد نسبت به سایر زعفران‌های تولیدی در ایران رنگ و عطر و بوی بهتر دارد.
 • زعفران سرایان و قائن مثل زعفران گناباد از عطر و رنگ و بوی بالایی برخوردار است.

چرا زعفران سرگل از محبوبیت بالاتری برخوردار است؟ این نوع زعفران به‌دلیل قیمت مناسب‌تر نسب به انواع دیگر در بازار ایران بسیار محبوب است. اگر می‌خواهید دلیل بیشتری برای محبوبیت آن بدانید می‌توانید به‌صورت لیست وار از خصوصیات این نوع زعفران اطلاعات بیشتری کسب کنید.

خصوصیات زعفران سرگل:

 • کلاله‌ها آن کاملا از هم جدا است.
 • کلاله بدون سفیدی و کاملا قرمز می‌باشد.
 • خوش رنگ و خوش شکل باشد.
 • به هم چسبیده نیست.
 • رنگ آن تماما قرمز است.
 • رشته‌های کلاله نسبتا ضخیم است.
 • میزان کروسین و سافرانال در این نوع زعفران بالا است.
 • مناسب برای صادرات.
 • استفاده در مصارف صنعتی، درمانی و خانگی (از همه مهمتر آشپزی).
مدیریت زعفران اعلا ایرانی

خانم ابراهیمی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه‌های زیر کلیک کنید.

فرم مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *